Nemačka ekonomija doživela je u poslednjih godinu dana "bum kao iz bajke" zahvaljujući mini-poslovima, odnosno radnicima koji ne zarađuju više od 400 evra mesečno. Rast stope zaposlenosti, otvaranje novih radnih mesta, privredni bum kao iz priče, sve to prati nemačku ekonomiju u zadnjih godinu dana, zbog čega se sve učestalije analizira kako se ta zemlja izvukla iz recesije, kao da u njoj nikad nije ni bila.Iza nemačkog privrednog čuda stoje i neki negativni trendovi o kojima tamošnji ministri nerado govore. Nemačka privreda raste, zahvaljujući velikom broju najamnih radnika i tzv. mini-poslova.
Nemačka ekonomija doživela je u poslednjih godinu dana "bum kao iz bajke" zahvaljujući mini-poslovima, odnosno radnicima koji ne zarađuju više od 400 evra mesečno.
Rast stope zaposlenosti, otvaranje novih radnih mesta, privredni bum kao iz priče, sve to prati nemačku ekonomiju u zadnjih godinu dana, zbog čega se sve učestalije analizira kako se ta zemlja izvukla iz recesije, kao da u njoj nikad nije ni bila.
Kako prenosi "Dojče vele", iza nemačkog privrednog čuda stoje i neki negativni trendovi o kojima tamošnji ministri nerado govore. Nemačka privreda raste, zahvaljujući velikom broju najamnih radnika i tzv. mini-poslova.
Radnik koji za hleb zarađuje mini-poslovima, radi samo određeni broj sati u mesecu i ne sme mesečno zarađivati više od 400 evra, da bi bio oslobođen plaćanja poreza i socijalnih doprinosa.
Reječ je uglavnom o poslovima u trgovini, ugostiteljstvu, zdravstvu i čistoći. Nemačka danas ima oko sedam miliona radnika na mini-poslovima i zahvaljujući njima država cveta od ekonomske sreće.
Stručnjaci sa Univerziteta Duisburg-Esen, koji su sproveli istraživanje o mini-poslovima, ne dele opštu euforiju i ističu da su radnicima često uskraćena osnovna prava.
Kao primer navode trgovce u nemačkoj pokrajini Saksoniji koji su svojim mini-radnicima plaćali samo polovinu standardne tarife, bez novčane naknade za vreme godišnjeg odmora ili za vreme bolovanja.